Rorate Caeli – Vox Intensa Ensemble

29,90 

Vox Intensa Ensemble
Za główny cel artystycznej działalności zespół obrał sobie wykonawstwo łacińskiej monodii liturgicznej w duchu zasad semiologii gregoriańskiej opracowanej przez Dom Eugèna Cardine’a.

Brak w magazynie

SKU: ARSO-CD-150 Kategorie: , Tagi: , , , , ,

Opis

Vox Intensa Ensemble
Męski zespół wokalny wywodzący się ze studenckiej Scholi Cantorum specjalności Muzyka kościelna, gdańskiej Akademii Muzycznej. Za główny cel artystycznej działalności zespół obrał sobie wykonawstwo łacińskiej monodii liturgicznej w duchu zasad semiologii gregoriańskiej opracowanej przez Dom Eugèna Cardine’a.
W repertuarze zespołu znajdują się także utwory polifoniczne dawnych epok muzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów od średniowiecza do baroku. Zespół stale koncertuje podczas różnych wydarzeń zarówno w kraju jak i za granicą m.in.: w kościele św. Ducha w Wilnie (grudzień 2015), w kościele San Pancrazio w Rzymie (sierpień 2017), podczas The International Choral Music Festival in Miedzyzdroje.
Schola Cantorum (od 2017 roku Vox Intensa) brała udział w znaczących festiwalach i konkursach, zdobywając najwyższe laury m.in.: XXIII International Choir Festival of Sacred, Advent and Christmas Music in Caunas /srebro 2015/, The International Choral Music Festival in Miedzyzdroje /2017/, 65° Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo /2017, II miejsce w kategorii chorału gregoriańskiego/, Malta International Choir Festival /2017, zwycięstwo w kategorii chorału gregoriańskiego/.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomir Bronk.

 

Vox Intensa Ensemble
Sławomir Bronk – kontratenor, kierownictwo artystyczne
Miłosz Janiak, Sebastian Stachura – tenory
Tomasz Leszczyński, Mateusz Snoch – barytony
Łukasz Górczyński, Łukasz Kiełpiński – basy

Tracklist

DOMINICA PRIMA ADVENTUS
1. Intr. Ad te levavi
2. Grad. Universi qui te exspectant
3. Alleluja. Ostende nobis
4. Offert. Ad te Domine levavi
5. Comm. Dominus dabit benignitatem

DOMINICA SECUNDA ADVENTUS
6. Intr. Populus Sion
7. Grad. Ex Sion
8. Alleluja. Laetatus sum
9. Offert. Deus tu convertens
10. Comm. Jerusalem surge

DOMINICA TERTIA ADVENTUS
11. Intr. Gaudete in Domino
12. Grad. Qui sedes
13. Grad. Fuit homo – Anno B
14. Alleluja Excita, Domine
15. Offert. Benedixisti, Domine
16. Comm. Dicite: Pusillanimes confortamini

DOMINICA QUARTA ADVENTUS
17. Intr. Rorate caeli
18. Grad. Prope est Dominus
19. Alleluja Veni, Domine
20. Offert. Ave Maria
21. Comm. Ecce virgo concipiet

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – MISSA RORATE II
22. Rorate caeli
23. Tollite portas
24. Alleluja. Ave Maria
25. Alleluja. Post partum
26. Ave Maria gratia plena
27. Ave Regina caelorum

Total time: 64:15

 

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – (ok. 1667 – 1734)
urodził się w Bytomiu na Śląsku około roku 1667. Wykształcenie teologiczne zdobywał na uniwersytetach w Wiedniu i Pradze czeskiej, tam prawdopodobnie otrzymał również wykształcenie muzyczne. Jako doktor filozofii i sztuk wyzwolonych wstąpił w roku 1691 do seminarium duchownego na Wawelu w Krakowie i tutaj po pięciomiesięcznym pobycie uzyskał święcenia kapłańskie (1692). Z Krakowa został Gorczycki oddelegowany do Chełmna; powierzono mu tam kierownictwo zreorganizowanej Akademii Chełmińskiej, wykłady z poetyki i retoryki, a także prowadzenie kapeli.
Po dwuletnim pobycie w Chełmnie powrócił Gorczycki do Krakowa, gdzie 10 stycznia 1698 roku z polecenia kapituły katedralnej objął funkcję kapelmistrza kapeli w katedrze wawelskiej. W 1702 roku otrzymał prebendę przy konfesji św. Stanisława, tak zwaną prebendę angelicką, co nakładało nań obowiązek kierowania również zespołem wokalnym śpiewającym przed konfesją. W 1704 roku nadano mu godność kanonika kolegiaty w Skalbmierzu. W latach dwudziestych został Gorczycki proboszczem kościoła Miłosierdzia Bożego na Smoleńsku w Krakowie. Funkcję kapelmistrza katedry pełnił do śmierci. Zmarł 10 kwietnia 1734 roku.

Missa rorate Il per chorum quattuor vocum
Grzegorz Gerwazy Gorczycki ; [przygot. do wyd. Alicja Wardęcka-Gościńska]. Kraków: Polskie Wydaw. Muzyczne, 1986

Informacje dodatkowe

Waga 70 g
Wymiary 130 × 150 × 10 mm
wydanie

wydawnictwo

opakowanie

Może spodoba się również…